Skip to content

47 First AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block921.13
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class14
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,439
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$686,000
87%
Improvement Value:$98,100
13%
Total Assessment$784,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,278+5.2%
2024$13,573+13.5%
2023$11,954+1.7%
2022$11,754+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 16481, Page 44Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 15222, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1948