Skip to content

3588 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block921.13
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
96%
Improvement Value:$30,000
4%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+5.2%
2024$13,017+37.5%
2023$9,464+0.4%
2022$9,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft888DeedBook 18961, Page 321Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952