Skip to content

32 Peterson LaneLavallette, NJ 08735

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1,465,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block921.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,022
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$573,000
88%
Improvement Value:$78,200
12%
Total Assessment$651,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+5.2%
2024$11,272+0.9%
2023$11,175+0.4%
2022$11,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,465,000
Sq Ft1,022DeedBook 20273, Page 1824Recorded2/3/2026

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5038, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1953