Skip to content

32 Sand Dune LaneLavallette, NJ 08735

Built 2007

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block921.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,038
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$704,000
53%
Improvement Value:$629,500
47%
Total Assessment$1,333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,283+5.2%
2024$23,083+6.0%
2023$21,776+0.4%
2022$21,680+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4844, Page 480