Skip to content

31 First AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2004

Property Information

Block921.14
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,972
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$686,000
87%
Improvement Value:$106,300
13%
Total Assessment$792,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,178+5.3%
2024$13,465+9.1%
2023$12,343+0.4%
2022$12,287+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968