Skip to content

3480 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$2,425,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block921
Lot49.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage2,393
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,160,000
67%
Improvement Value:$565,200
33%
Total Assessment$1,725,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,416+5.2%
2024$29,863+4.8%
2023$28,507+0.4%
2022$28,382+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,425,000
Sq Ft2,393DeedBook 18770, Page 1003Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 11235, Page 975

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5738, Page 169

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3618, Page 517