Skip to content

3468 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 17, 2000

Property Information

Block921
Lot50.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,160,000
72%
Improvement Value:$441,900
28%
Total Assessment$1,601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,171+5.2%
2024$27,729+10.8%
2023$25,017+0.4%
2022$24,908+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 10224, Page 111

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5527, Page 685

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4727, Page 384