Skip to content

3446 Ocean RoadLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$1,465,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block921
Lot50.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage2,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,160,000
72%
Improvement Value:$461,200
28%
Total Assessment$1,621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,522+5.2%
2024$28,063+9.0%
2023$25,736+0.4%
2022$25,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,465,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 17961, Page 1933Recorded7/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,120,000
DeedBook 14831, Page 1996

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4984, Page 7

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4085, Page 497