Skip to content

318 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1984

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 14, 1983

Property Information

Block922.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage1,658
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
66%
Improvement Value:$290,000
34%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,479+5.2%
2024$14,714+18.7%
2023$12,395+0.4%
2022$12,340+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4109, Page 904