Skip to content

334 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block922.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage1,051
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
59%
Improvement Value:$374,400
41%
Total Assessment$914,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,651+5.2%
2024$15,828+19.6%
2023$13,231+0.4%
2022$13,173+64.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,051DeedBook 16683, Page 1488Recorded3/15/2017