Skip to content

307 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 13, 2014

Property Information

Block922.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage1,454
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
67%
Improvement Value:$277,500
33%
Total Assessment$847,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,191+5.2%
2024$14,440+10.2%
2023$13,106+0.4%
2022$13,049+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 15973, Page 1425Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 15668, Page 1376Recorded10/23/2013