Skip to content

3288 Dawn LaneLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block931.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
51%
Improvement Value:$274,100
49%
Total Assessment$562,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+5.2%
2024$9,730+22.5%
2023$7,946+0.4%
2022$7,911+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10138, Page 766

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4374, Page 279