Skip to content

3283 Heron LaneLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block931.03
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
52%
Improvement Value:$276,900
48%
Total Assessment$582,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+5.2%
2024$10,090+14.9%
2023$8,783+0.4%
2022$8,744+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 15825, Page 647Recorded6/12/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN