Skip to content

3271 Dawn LaneLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 19, 1999

Property Information

Block931.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,312
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,000
67%
Improvement Value:$261,900
33%
Total Assessment$791,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,421+5.2%
2024$13,708+14.8%
2023$11,936+0.4%
2022$11,884+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5667, Page 217