Skip to content

3205 Keith LaneLavallette, NJ 08735

Vacant Land

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block936.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningRB3
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+5.2%
2024$9,927+14.8%
2023$8,650+0.4%
2022$8,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft960DeedBook 19693, Page 779Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4041, Page 483