Skip to content

101 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block936.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,180
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
82%
Improvement Value:$86,900
18%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,794+5.2%
2024$8,359+4.6%
2023$7,993+0.4%
2022$7,958+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5667, Page 212

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5036, Page 985

Property Sale

Sale
$22,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970