Skip to content

37 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 11, 2018

Property Information

Block940.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage949
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
74%
Improvement Value:$175,900
26%
Total Assessment$672,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,254+5.2%
2024$11,648+5.8%
2023$11,012+0.4%
2022$10,964+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 17366, Page 674Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4087, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1956