Skip to content

3220 Abbey LaneLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 5, 2009

Property Information

Block940.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,279
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
68%
Improvement Value:$233,700
32%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,306+5.2%
2024$12,648-1.4%
2023$12,828+0.4%
2022$12,772+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 14232, Page 401

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook NaN, Page NaN