Skip to content

3215 Seacrest DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block940.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage667
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
82%
Improvement Value:$111,300
18%
Total Assessment$608,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077+5.2%
2024$10,530+0.1%
2023$10,521+0.4%
2022$10,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft667DeedBook 19503, Page 1487Recorded10/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955