Skip to content

3203 Seacrest DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block940.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,627
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
70%
Improvement Value:$224,100
30%
Total Assessment$739,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,459+5.2%
2024$12,794+0.9%
2023$12,680+0.4%
2022$12,625+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,400

From:

To:

Sq Ft1,627DeedBook 15829, Page 1271Recorded6/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955