Skip to content

33 Murray LaneLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block940.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,430
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,000
67%
Improvement Value:$257,700
33%
Total Assessment$772,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,071+5.2%
2024$13,375+7.4%
2023$12,457+0.4%
2022$12,403+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3546, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1954