Skip to content

3203 Abbey LaneLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Date
Oct 2, 2069

Property Information

Block940.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class45
Description1F
Dwellings2
ZoningGB
Sq Footage1,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$551,000
77%
Improvement Value:$164,600
23%
Total Assessment$715,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,031+5.2%
2024$12,387+12.7%
2023$10,992+0.4%
2022$10,944+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5430, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1957