Skip to content

237 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Mar 6, 1996

Property Information

Block941.01
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,642
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
63%
Improvement Value:$262,400
37%
Total Assessment$702,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,791+5.2%
2024$12,159-0.3%
2023$12,192+0.4%
2022$12,138+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$209,000
DeedBook 5349, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1965