Skip to content

205 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block941.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings0
ZoningRB3
Sq Footage800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
49%
Improvement Value:$440,300
51%
Total Assessment$860,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,666+5.2%
2024$14,892+57.6%
2023$9,449+0.4%
2022$9,407+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 18117, Page 1342Recorded10/22/2020