Skip to content

214 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block941.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,338
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
52%
Improvement Value:$387,700
48%
Total Assessment$807,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,708+5.2%
2024$13,981+12.6%
2023$12,412+0.4%
2022$12,358+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 18104, Page 897Recorded10/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 11364, Page 1416

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN