Skip to content

236 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block941.02
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,204
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
64%
Improvement Value:$241,700
36%
Total Assessment$671,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+5.2%
2024$11,627+12.3%
2023$10,351+0.4%
2022$10,305+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$715,000
DeedBook 19161, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1966