Skip to content

202 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block941.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,860
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
53%
Improvement Value:$379,000
47%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,550+5.2%
2024$13,831+14.0%
2023$12,129+0.4%
2022$12,076+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5590, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1966