Skip to content

250 Melody LaneLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block941.02
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,808
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
39%
Improvement Value:$775,800
61%
Total Assessment$1,270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,141+5.2%
2024$21,998+21.9%
2023$18,039+0.4%
2022$17,959+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 11869, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3700, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1966