Skip to content

206 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block943.01
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
33%
Improvement Value:$503,000
67%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+5.2%
2024$13,086+13.2%
2023$11,563+0.4%
2022$11,512+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5537, Page 400