Skip to content

214 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block943.01
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage2,528
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
47%
Improvement Value:$468,300
53%
Total Assessment$888,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,176+5.2%
2024$15,376+10.2%
2023$13,955+0.4%
2022$13,894+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$739,000
Sq Ft2,528DeedBook 17661, Page 1651Recorded10/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 16496, Page 1933Recorded9/2/2016