Skip to content

230 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 13, 2000

Property Information

Block943.01
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage2,055
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
46%
Improvement Value:$539,600
54%
Total Assessment$999,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,203+5.2%
2024$17,303+6.6%
2023$16,230+0.4%
2022$16,159+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 10243, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5559, Page 389