Skip to content

262 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block943.01
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,029
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
66%
Improvement Value:$241,300
34%
Total Assessment$701,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,771+5.2%
2024$12,140+14.1%
2023$10,639+0.4%
2022$10,592+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5474, Page 931

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5057, Page 518

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960