Skip to content

217 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block943.01
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage880
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
64%
Improvement Value:$224,800
36%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,414+5.2%
2024$10,850+26.4%
2023$8,582+0.4%
2022$8,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft880DeedBook 19078, Page 307Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3824, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1969