Skip to content

213 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block943.01
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,724
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
51%
Improvement Value:$403,500
49%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,746+5.3%
2024$14,005+30.3%
2023$10,749+0.5%
2022$10,701+4.6%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 10406, Page 1579

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5230, Page 650

Property Sale

Sale
$221,100
DeedBook 4653, Page 630