Skip to content

211 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block943.01
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage1,227
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
65%
Improvement Value:$221,000
35%
Total Assessment$623,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,345+5.2%
2024$10,784+18.0%
2023$9,136+0.4%
2022$9,096+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5418, Page 425

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5156, Page 678

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4557, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1968