Skip to content

201 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$513,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block943.01
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage988
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
54%
Improvement Value:$347,900
46%
Total Assessment$749,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,656+21.7%
2024$11,224+47.8%
2023$7,593+0.4%
2022$7,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$513,000
Sq Ft988DeedBook 18983, Page 310Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970