Skip to content

222 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block943.01
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
39%
Improvement Value:$396,000
61%
Total Assessment$649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+5.2%
2024$11,234+14.3%
2023$9,825+0.4%
2022$9,781+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 17986, Page 1696Recorded7/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 11790, Page 1841

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4363, Page 320