Skip to content

214 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 1997

Property Information

Block943.01
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
50%
Improvement Value:$252,300
50%
Total Assessment$505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,202+5.2%
2024$8,747+21.5%
2023$7,197+0.4%
2022$7,165+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960