Skip to content

250 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2011

Property Information

Block943.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,068
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
46%
Improvement Value:$528,400
54%
Total Assessment$978,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,817+5.2%
2024$16,936+28.8%
2023$13,151+0.4%
2022$13,094+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015