Skip to content

232 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Date
Sep 10, 1982

Property Information

Block943.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
78%
Improvement Value:$128,900
22%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+5.2%
2024$10,021+12.7%
2023$8,895+0.4%
2022$8,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4080, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1960