Skip to content

214 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Date
Jan 2, 1975

Property Information

Block943.02
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage999
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
59%
Improvement Value:$312,600
41%
Total Assessment$762,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,887+5.2%
2024$13,201+26.5%
2023$10,433+0.4%
2022$10,388+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$0