Skip to content

203 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block943.02
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
56%
Improvement Value:$376,600
44%
Total Assessment$856,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,599+5.2%
2024$14,828+14.3%
2023$12,973+0.4%
2022$12,916+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3532, Page 378