Skip to content

223 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1972

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block943.02
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
48%
Improvement Value:$487,500
52%
Total Assessment$937,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+5.2%
2024$16,228+25.0%
2023$12,978+0.4%
2022$12,921-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 17083, Page 1127Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5574, Page 112

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4754, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1972