Skip to content

227 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$120,900
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block943.02
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
50%
Improvement Value:$451,600
50%
Total Assessment$901,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,418+5.2%
2024$15,607+30.8%
2023$11,929+0.4%
2022$11,876+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$120,900
DeedBook 5719, Page 896