Skip to content

241 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block943.02
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
69%
Improvement Value:$204,500
31%
Total Assessment$654,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918+5.2%
2024$11,329+13.4%
2023$9,990+0.4%
2022$9,946+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952