Skip to content

259 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1,390,000
Last Sale Date
Feb 4, 2025

Property Information

Block943.03
Lot122
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$705,000
85%
Improvement Value:$124,600
15%
Total Assessment$829,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,107+5.2%
2024$14,360-6.1%
2023$15,291+0.4%
2022$15,223+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,390,000
Sq Ft748DeedBook 19922, Page 1221Recorded2/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960