Skip to content

227 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 1994

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block943.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
34%
Improvement Value:$499,000
66%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+5.2%
2024$13,017+39.2%
2023$9,349+0.4%
2022$9,308+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 18017, Page 329Recorded8/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4227, Page 646