Skip to content

235 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Vacant Land

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block943.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+87.1%
2024$4,379-47.7%
2023$8,367+0.4%
2022$8,330+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 17260, Page 1089Recorded10/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN