Skip to content

245 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block943.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
38%
Improvement Value:$408,000
62%
Total Assessment$661,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,037+5.2%
2024$11,442+31.4%
2023$8,710+0.4%
2022$8,672+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5218, Page 364

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3957, Page 271