Skip to content

253 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Date
Oct 12, 2009

Property Information

Block943.03
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,453
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
30%
Improvement Value:$577,700
70%
Total Assessment$830,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,127+5.2%
2024$14,379+9.1%
2023$13,176+0.4%
2022$13,118+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14504, Page 1703